Ile wygranych ląduje w koszu???

UWAGA
Twój limit przeglądania postów to 15 aby zobaczyć więcej musisz zalogować się.
Awatar użytkownika
grzybek
Lottożłop
Posty: 5120
Rejestracja: 16 lip 2018, 22:44
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Ile wygranych ląduje w koszu???

Post autor: grzybek » 04 gru 2020, 17:29

Z ciekawości zrobiłem sobie dzisiaj małą analizę.

Chciałem zobaczyć ile mniej więcej wygranych (szczególnie niższych stopni) mogło być do tej pory nieodebranych/niewypłaconych/zgubionych/przegapionych w wybranej zdrapce. Do eksperymentu wybrałem sobie Happy 7 które niedługo się skończy. Wynik mnie zaskoczył.

Uważam, że najbardziej miarodajne do określania pozostałego nakładu są najwyższe kwotowo stopnie w tabeli, ale posiadające jednocześnie jeszcze 3 takie same literki. Wygrane rzędu 50-500zł mają przeważnie 3 takie same literki, więc nawet amatorzy drapania nie wyrzucą takiej kwoty do kosza, a sama wygrana jest na tyle motywująca by każdy gracz niezwłocznie udał się po odbiór takiej wygranej.

Zatem w Happy 7 na podstawie stopni 80zł i 40zł oszacowałem, że pozostały nakład wynosi jakieś 11%. Mając owe 11% wyliczyłem ile rzeczywiście powinno zostać nagród po 2, 4, 5, 10 i 20zł. Dane te przedstawia kolumna "E".

W kolumnie "F" mamy pokazane (w szt.) ile wynosi nadmiar poszczególnych stopni.

W kolumnie "G" mamy to przeliczone na wartość w złotych.

Po zsumowanie wartości z kolumny "G" otrzymałem liczbę 987 713 zł. Mniej więcej tyle łącznie wynoszą wszystkie wygrane w happy 7, które już zostały trafione, ale do dzisiaj nieodebrane i prawdopodobnie po 90% z nich już nikt się nie zgłosi.


Jesli ja miałbym w jakikolwiek sposób poddać analizie ten wynik to uważam, że sama kwota nieodebranych wygranych jest zawyżona niż może mieć to miejsce w innych zdrapkach. Być może amatorów i ślepych dziadków zgubił bonus lub tytułowa siódemka na polu gry, ale równorzędnie ktoś mógł dostać oczopląsu od wygrywających liczb i również takową ominąć + standardowo wygrane rzędu 2-20zł nie są na tyle zachęcające by iśc je natychmiast odebrać i walają się po torebkach, samochodach i czekają, aż ktoś sobie o nic przypomni za kilka miesięcy/lat...
Po tym "badaniu" chyba zacznę mniej patrzeć na pozostałą pulę, bo w przypadku happy 7 gdybyśmy doczekali momentu w którym pula wyniesie ok. 1 mln złotych to w rzeczywistości w sprzedaży już nie byłoby ani jednej zdrapki (cały nakład byłby sprzedany).
I jeszcze na koniec mała dygresja. Ja oszacowałem 11%. Często w oficjalnych informacjach od TS okazuje się, że nakład może być niższy o 2-3 punkty procentowe w stosunku do tego co my sami obstawiamy. W którejś edycji EP nakład wg TS wynosił mniej niż 1%, choć w rzeczywistości, nagrody typu 50 czy 100zł mogłyby wskazywać, że jest ich 3-4%. Tak więc wydaje mi się, że czasami z pozostałym nakładem nie jest tak źle jakby się mogło na pierwszy rzut oka wydawać. Oczywiście są wyjątki.


Napiszcie co o tym myślicie ;)
Załączniki
obliczenia.jpg

Awatar użytkownika
pat94
Cwaniak
Posty: 318
Rejestracja: 29 sty 2019, 10:23
Kontakt:

Re: Ile wygranych ląduje w koszu???

Post autor: pat94 » 04 gru 2020, 19:19

Generalnie się z tym zgadzam, dlatego wygrane w każdej zdrapce powinny być zaznaczane, tak jak jest na wzorze- chodzi mi o te niebieskie podkreślenie liczby. Wtedy nie byłoby żadnych niedopatrzeń. ;)

Awatar użytkownika
grzybek
Lottożłop
Posty: 5120
Rejestracja: 16 lip 2018, 22:44
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Ile wygranych ląduje w koszu???

Post autor: grzybek » 04 gru 2020, 20:54

Jak ktoś drapie tylko po literkach to i tak nic z tego :P Aczkolwiek jakaś zagraniczna loteria która oprócz normalnego pola gry, umieszcza na zdrapkach gdzieś w rogu małe okrągłe pole do zdrapania i tam jest od razu napisana kwota wygranej. Nie pamiętam tylko czy to dotyczyło krzyżówek lini itp. czy wszystkich rodzajów zdrapek. TS raczej nie będzie zaznaczał wygranych bo to nie jest w jego interesie, z resztą pośrednią formą sa literki kontrolne.

Awatar użytkownika
Nutaharion
Moderator
Posty: 4568
Rejestracja: 17 lip 2018, 23:47
Lokalizacja: Gliwice
Kontakt:

Re: Ile wygranych ląduje w koszu???

Post autor: Nutaharion » 04 gru 2020, 21:49

Powinni wywalić te chore literki i nadrukować QR do sprawdzenia smartfonem.
Chcesz się pobawić i drapać po bożemu żeby nie psuć sobie zabawy zauważeniem literek? Świetnie, żaden problem.
Chcesz olać drapanie i od razu znać wynik? Proszę oto kod do zeskanowania.
Jeżeli uważasz, że robię kawał dobrej roboty to możesz postawić mi wirtualną kawę na: https://buycoffee.to/jakazdrapka (。◕‿‿◕。)

Awatar użytkownika
pat94
Cwaniak
Posty: 318
Rejestracja: 29 sty 2019, 10:23
Kontakt:

Re: Ile wygranych ląduje w koszu???

Post autor: pat94 » 09 gru 2020, 12:16

Ciekawe czy TS na to wpadnie, jeszcze w tym stuleciu :D

marissaw007
Lubi chajc
Posty: 491
Rejestracja: 14 wrz 2019, 23:17
Kontakt:

Re: Ile wygranych ląduje w koszu???

Post autor: marissaw007 » 11 gru 2020, 12:37

Nutaharion pisze:
04 gru 2020, 21:49
Powinni wywalić te chore literki i nadrukować QR do sprawdzenia smartfonem.
Chcesz się pobawić i drapać po bożemu żeby nie psuć sobie zabawy zauważeniem literek? Świetnie, żaden problem.
Chcesz olać drapanie i od razu znać wynik? Proszę oto kod do zeskanowania.
Hmmm, ale po co? Dla nich lepiej jak główne wygrane lądują w koszu ;)

Awatar użytkownika
Nutaharion
Moderator
Posty: 4568
Rejestracja: 17 lip 2018, 23:47
Lokalizacja: Gliwice
Kontakt:

Re: Ile wygranych ląduje w koszu???

Post autor: Nutaharion » 11 gru 2020, 13:11

No dla nich to wiem i widzę co lepsze, ale martwię się o nas :mrgreen:
Jeżeli uważasz, że robię kawał dobrej roboty to możesz postawić mi wirtualną kawę na: https://buycoffee.to/jakazdrapka (。◕‿‿◕。)

Awatar użytkownika
Rocker
Lottożłop
Posty: 1281
Rejestracja: 16 lip 2018, 13:52
Lokalizacja: Mazowsze
Kontakt:

Re: Ile wygranych ląduje w koszu???

Post autor: Rocker » 11 gru 2020, 13:45

Myślę ,że nasz TS nie zmieni tych liczb kontrolnych na QRy z takiego względu ,że większość formuł i szablonów zdrapek są wykupione i zmodyfikowane na życzenie TS. Oni zlecają wykonanie tych zdrapek, może jak by je sami drukowali to byłą by szansa, a tak moim zdaniem nie ma żadnej.
A to ,że pełno wygranych ląduje w koszu, zagubi się lub jest nie wypłaconych to prosty przykład jaki opisałem w przypadku zakupu zdrapki "Na Dobry Rok"
"Dzisiaj widziałem jak kolektorka tłumaczyła babeczce że trzeba wydrapać dwie takie same sumy w polu aby wygrać. A babeczka uparcie ,że tutaj ma wygrane i chce je odebrać, tyle kasy. Chociaż oczywiście zdrapka przegrana kolektorka sprawdzała na maszynie."

Szansa na mniejszą liczbę skoszowanych zdrapek jest jedynie jak by zdrapka miała jedno bardzo widoczne pole z napisem próbuj dalej lub wygrałeś i sumą to by może ludzie nie przegapili tych wygranych. Coś jak proste zdrapki w marketach ,stacjach benzynowych. Inne formy myślę, że zawsze się znajdzie ktoś kto tego nie ogarnie.

Awatar użytkownika
Nutaharion
Moderator
Posty: 4568
Rejestracja: 17 lip 2018, 23:47
Lokalizacja: Gliwice
Kontakt:

Re: Ile wygranych ląduje w koszu???

Post autor: Nutaharion » 11 gru 2020, 14:11

Zamiana waluty z PLN na EUR byłaby świetnym momentem żeby pozbyć się wielu złych rzeczy i wprowadzić pewne usprawnienia.
A tak to wszyscy żyją w stylu: działa to nie ruszać :oops:
Tak jak było ze stroną Lotto, że wcześniej codziennie od poniedziałku do piątku ktoś ręcznie w godzinach 9 - 15 aktualizował listę pozostałych nagród w zdrapkach. I ten ktoś często robił błędy - wiadomo - był tylko człowiekiem, który od kilku lat codziennie, mniej więcej, o tych samych porach robi tę samą robotę. Teraz wszystko zaorali i postawili od nowa i wszystkim zajmuje się komputer to i błędów nie ma. No chyba, że ktoś źle doda zdrapkę na samym początku, ale to szybko poprawią i później do zakończenia sprzedaży jest już spokój :mrgreen:

I ze zdrapkami trzeba identycznie, przemyśleć sprawę jak miałoby to wyglądać, wszystko zaorać i postawić od początku.
Wywalić te literki, wprowadzić kody QR, przemyśleć sprawę dostawcy a może udałoby się zrobić coś co pozwoliłoby zaoszczędzić pieniądze i więcej przeznaczać na wygrane dla graczy. Nawet takie głupie 1-2% oszczędności to w skali całego nakładu są miliony dla nas - drapiących.
Ja wiem, że mogliby te 1-2% oszczędności wrzucić sobie do kieszenie, ale mam nadzieję, że ktoś tam jakieś resztki rozumu ma i wie, że czasem warto wrzucić złotówkę żeby później wyciągnąć 2 zł :cool:
Jeżeli uważasz, że robię kawał dobrej roboty to możesz postawić mi wirtualną kawę na: https://buycoffee.to/jakazdrapka (。◕‿‿◕。)

Awatar użytkownika
pat94
Cwaniak
Posty: 318
Rejestracja: 29 sty 2019, 10:23
Kontakt:

Re: Ile wygranych ląduje w koszu???

Post autor: pat94 » 11 gru 2020, 16:38

Trzeba wystosować do nich maila :lol:

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości